VALLOX HOME OF FRESH AIR

Rekuperatory VALLOX z serii MV – wyeliminowana nagrzewnica wstępna dla większej efektywności energetycznej…

… w okresie zimowym …

Rekuperatory Vallox zaskakują niskim zużyciem energii, co jest szczególnie widoczne w okrsie zimowym. Innowacyjny, oszczędny system odszraniania wymiennika włącza się tylko wtedy kiedy jest to potrzebne, dopiero poniżej ok. – 10°C, co 2-3 godziny na 10-15 minut.

27 grudzień 2021 roku był najchłodniejszym dniem zanotowanym przez badane jednostki Vallox MV w danym roku. Temperatura w tym dniu wahała się w przedziale od -3 oC do -15 oC. Jednostka Vallox 96 MV podczas tego dnia weszła w tryb odszraniania 10 razy po 10-15 minut, zużywając na ten proces mniej niż 2 zł łącznie.

Dzięki wyeliminowanej nagrzewnicy wstępnej, które to rozwiązanie możliwe jest dzięki wieloletniemu doświadczeniu i badaniom w trudnych warunkach skandynawskich, 100 % pobranej energii trafia do pomieszczeń.

System odszraniania wymiennika ciepła Vallox: należy zwrócić uwagę, że w systemie Vallox nie podgrzewamy strumienia powietrza wywiewnego z pomieszczeń !!! Nagrzewnica wtórna w centralach Vallox zamontowana jest za wymiennikiem ciepła w strumieniu powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Odzszraniamy, a nie zapobiegamy szronieniu się wymiennika ciepła !!! Innowacyjny i oszczędny system odszraniania Vallox włącza się tylko wtedy kiedy jest to potrzebne. Dopiero poniżej ok. -10°C, co 2-3 godziny na 10-15 minut. Ponadto funkcja zimowa na żądanie Vallox jest oparta o często wykonywane pomiary temperatury. W ten sposób unika się zbędnego odszraniania, co ma bardzo duży wpływ na wysoką sprawność roczną rekuperatora. Podczas tego procesu powietrze zewnętrzne z czerpni omija wymiennik ciepła i kierowane jest na nagrzewnicę elektryczną, która podgrzewa powietrze, które następnie kierowane jest do pomieszczeń. Ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń odszrania wymiennik i o niskiej temperaturze nawet w okolicach do -8/-9 oC kierowane jest na wyrzutnię.

W odróżnienie od systemów zapobiegających szronieniu wymiennika ciepła opartych na nagrzewnicy wstępnej, oprócz ciepła jawnego, system Vallox wykorzystuje również ciepło utajone, co zwiększa ogólny bilans energetyczny odzysku ciepła. Dzięki ponad 50 letniemu doświadczeniu fińskiego producenta Vallox, system odszraniania wymiennika ciepła jest dużo bardziej energooszczędny i niezawodny.

Zdjęcia z wykorzystaniem programu SUPLA CLOUD 2.3.37 obrazują pracę centrali Vallox 96 MV

w poszczególnych miesiącach:

Zdjęcia:

Cała zima (grudzień, styczeń, luty) 2021/2022 Supla

Zużycie energii: 46,98 kWh, koszt: 36,17 zł

Grudzień 2021 Supla

Zużycie energii: 16,98 kWh, koszt: 13,07 zł

Grudzień 2021 MyVallox Cloud

Styczeń 2022 Supla

Zużycie energii: 18,00 kWh, koszt: 13,86 zł

Styczeń 2022 MyVallox Cloud

Comments are closed.