VALLOX HOME OF FRESH AIR

Gdzie zainstalować rekuperator …

Centralę wentylacyjną należy umieścić w pomieszczeniu o minimalnej temperaturze +10°C. Planując lokalizację centrali wentylacyjnej, należy wziąć pod uwagę również łatwość konserwacji i serwisu urządzenia. Należy umiejscowić tak centralę, gdzie będzie prosty dostęp do czynności związanych z wymianą filtrów. Ponadto wysokoefektywne wymienniki ciepła są sporych rozmiarów, a ich wyjmowanie w celu czyszczenia wymaga miejsca.

Rekuperator to urządzenie typowo domowe, jak lodówka, pralka, które służą naszemu komfortowi i zdrowiu, dlatego również powinniśmy zadbać o ich „kondycję” aby umożliwić ich prawidłowe działanie w tym określonym celu. Dlatego wymiary takiej centrali są bardzo istotne, a wykonanie z dobrej jakości materiałów jak również wygląd nie powinny pozostawiać żadnych życzeń.

Prawidłowe lokalizacje dla tego rodzaju urządzeń to pomieszczenia typowo mieszkalne, jak na przykład łazienki/toalety, korytarze, kuchnie, ciepłe pomieszczenie gospodarcze, garaże, kotłownie… Ściana granicząca z sypialnią lub salonem nie jest odpowiednim miejscem ze względu na możliwość przenoszenia hałasu. Wybierając lokalizację, należy również pamiętać, że urządzenie ma wiele przyłączy elektrycznych i potrzebny jest odpływ skroplonej wody w przypadku wysokoefektywnych rekuperatorów, które odzyskują również ciepło utajone. W przypadku najnowszych modeli jednostek zaleca się także podłączenie do urządzenia przewodu internetowego, co należy wziąć pod uwagę wcześniej.

Dużym ułatwieniem jest stosowanie rozwiązań systemowych, jak na przykład, sufitowych płyt montażowych. Jest to estetyczne i eleganckie zwieńczenie montażu rekuperatora.

Nie należy instalować rekuperatorów w pomieszczeniach nieogrzewanych, nieocieplonych, gdzie temperatura spada poniżej + 8 °C. Takie umiejscowienie rekuperatora będzie skutkowało dużo niższą efektywnością energetyczną systemu oraz problemami związanymi z wykraplaniem się wody. Wówczas konsekwencje ekonomiczne mogą być wysokie ze względu na możliwe zniszczenia.

Pseudo rozwiązania jak budowanie tzw. „iglo” nie zdają egzaminu, zabierają miejsce, utrudniają dostęp do urządzenia, do czynności serwisowych, utrzymania go w czystości i nie dają pewności na prawidłowe działanie urządzenia i często wygląda to makabrycznie. Pozostaje pytanie jak długo urządzenie będzie pracować prawidłowo i czy w ogóle. Takie rozwiązanie pociąga za sobą dodatkowe nakłady finansowe, a niestety niczego nie ułatwia i jest duże prawdopodobieństwo, że będzie pociągało za sobą przykre konsekwencje, czego wiele przykładów pokazują chociażby fora internetowe związane z rekuperacją.

Comments are closed.