Jak wiemy, w urządzeniach marki Vallox z serii MV, nie mamy nagrzewnicy wstępnej, tylko wtórną, lub wtórną i dodatkową wtórną. Takie rozwiązanie i zastosowany algorytm automatyki zostały wypracowane na przestrzeni lat doświadczeń na wielu rynkach.
Wartość nastawionej temperatury w profilach „W domu” i „Poza domem” decyduje o włączeniu nagrzewnicy wtórnej. Użytkownik powinien zwrócić uwagę na temperaturę nawiewu powietrza i być świadomym tych ustawień, co się z tym wiąże.
Należy zwrócić uwagę na temperaturę powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Parametr ten jest bardzo istotny i pokazuje też czy mamy straty ciepła w tej części instalacji.
Przykład: w sezonie grzewczym, w „Ustawieniach ogrzewania” gdzie mamy zakres ustawień temperatury 0 – 20 oC ustawiamy + 10 oC (temperatura na zewnątrz, temperatura czerpni) (rys. 1).
W trybie „W domu” ustawiamy nawiew powietrza + 17 oC (rys. 2 Tryby wentylacji).
- Poniżej + 10 oC na zewnątrz(temperatura czujnika czerpni) nie jest aktywny modulowany bypass (bypass jest zamknięty, całość powietrza przechodzi przez wymiennik ciepła), a nagrzewnica wtórna może ewentualnie dogrzewać powietrze jeśli nie zostanie osiągnięta zadana temperatura w danym trybie np.: „W Domu”. Dogrzewane jest jedynie świeże powietrze za wymiennikiem przed nawiewem do pomieszczeń.
- Powyżej + 10 oC na zewnątrz (temperatura czujnika czerpni) aktywuje się modulowany bypass, nagrzewnica wtórna lub wtórna i dodatkowa wtórna są wówczas nieaktywne, a cała regulacja temperatury nawiewu odbywa się za pomocą modulacji bypassu. Temperatura będzie dożyć do wartości nastawionej w aktualnie nastawionym w każdym z trybów W domu, Poza domem, Booster, Niestandardowym.
Całkowity bypass (całkowite pominięcie wymiennika ciepła) pojawi się gdy na czerpni będzie wyższa temperatura niż nastawa temperatury w danym trybie.
W okresie letnim również może pojawić się status wymiennika: „Chłodzenie” – jeśli temperatura powietrza wywiewanego z pomieszczeń będzie niższa niż temperatura powietrza na czerpni.