VALLOX HOME OF FRESH AIR

Z cyklu historie Vallox … Vallox 51 – od projektu do produktu

Za centralami wentylacyjnymi Vallox kryje się kilka ciekawych historii i osób. Przeczytaj historię centrali wentylacyjnej Vallox 51. Nasz dział rozwoju produktów znajduje się w mieście Loimaa, w sąsiedztwie naszej fabryki, gdzie w oddzielnym laboratorium opracowuje się nowe produkty i między innymi technologię akustyczną. Zespół liczy ok. dziesięciu osób i zaprojektował energooszczędne centrale wentylacyjne, okapy kuchenne oraz nagrzewnice powietrza, sprzedawane przez lata i nadal obecne na rynku. Inżynier ds. badań i rozwoju Kerttu Peltonen była odpowiedzialna za projekt Vallox 51K MV, nasz najnowszy produkt.

Faza projektowa rozwiązania do kuchni

Vallox 51K MV to nowy produkt wprowadzony na rynek na początku 2019 roku. Jest połączeniem rekuperatora i okapu, jest dopasowany do szafki kuchennej podobnie jak i inne urządzenia kuchenne. Pomaga to zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Prace nad koncepcją rozpoczęły się kilka lat wcześniej wraz z większym zespołem. „Najpierw pomysł został opracowany podczas burzy mózgów z większą grupą”, mówi Peltonen o pierwszych krokach produktu. Po zdefiniowaniu bardziej szczegółowych specyfikacji i celów zespół ds. rozwoju produktu miał kilkadziesiąt różnych wersji roboczych, spośród których najlepszy został wybrany poprzez eliminację pozostałych. Dzisiaj to właśnie Vallox 51K MV.

Różnorodna praca od pomiarów po projekty

Peltonen wraz z kolegą, inżynierem ds. badań i rozwoju, Pekką Leppäkangas, byli odpowiedzialni za większość prac praktycznych związanych z rozwojem produktu. Przy maksymalnej powierzchni 75 m2 produkt finalny przeznaczony jest do mieszkań jedno- i dwupokojowych oraz stosunkowo niewielkich mieszkań trzypokojowych. Oznaczało to precyzyjne pomiary począwszy od fazy prototypu.

„W rozwoju Vallox 51, jak zawsze, mierzy się wartości akustyczne, wydajność i przepływy powietrza. Z punktu widzenia rozwoju produktu wyznaczają one jasne cele dla produktu”. Produkt posiada klasę energetyczną A. Wyposażony w dodatkowy czujnik, klasę można zwiększyć do A+. Peltonen pracuje dla Vallox od 2005 roku. Według niej praca dewelopera produktu jest bardzo zróżnicowana. „Podczas opracowywania produktu rysowane są modele 3D produktu, budowane prototypy i różne rodzaje mierzonych wartości, a ta różnorodność właśnie sprawia, że praca jest tak przyjemna”.

Do szafek kuchennych lub małych pomieszczeń

Produkt miał swoją oficjalną premierę targach ISH we Frankfurcie w marcu 2019 roku. Oprócz modelu ze zintegrowanym okapem kuchennym, produkt dostępny jest również jako model standardowy, czyli centrala wentylacyjna przeznaczona do małych mieszkań. Można go zamontować np. w łazience, gdzie zajmuje bardzo mało miejsca. Panel maskujący montowany za pomocą magnesu zasłania mocowania drzwi. To sprawia, że urządzenie jest „lekkie” i eleganckie!

Praca twórców produktu z Vallox 51 trwa nadal, mimo że produkt jest na rynku. „Mamy nowe pomysły dotyczące produktu. Obecnie projektujemy dodatkowe akcesoria do tego modelu” – mówi Peltonen. 

Comments are closed.