VALLOX HOME OF FRESH AIR

Instytut Domów Pasywnych – Passive House Institute PHI

The Pasive House Institute (PHI) – Instytut Domów Pasywnych – jest niezależnym instytutem badawczym założonym w 1996 roku przez dr Wolfganga Feista z ciągle powiększającym się interdyscyplinarnym zespołem pracowników. PHI odegrało szczególnie istotną rolę w rozwoju koncepcji Domu Pasywnego. Pierwszy projekt pilotażowy (Dom Pasywny Kranichstein, Darmstadt, Niemcy, 1990) był pierwszym zamieszkałym domem wielorodzinnym w Europie, który osiągnął udokumentowane zużycie energii grzewczej poniżej 10 kWh/(m²a) – poziom zużycia potwierdzony przez lata szczegółowego monitorowania.

Passie House to niezależny instytut badawczy, odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju koncepcji Domu Pasywnego. Między innymi prowadzi badania i certyfikuje elementy składowe domów pasywnych z całego świata. Biorąc pod uwagę rynek europejski i centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, to swoje urządzenia certyfikują nie tylko Niemcy, również Austria, Hiszpania, Finlandia, Holandia, Dania, Belgia, Czechy, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Polska, Litwa, Ukraina, Francja, Irlandia. Wszystkie informacje na temat działalności Instytutu i certyfikowanych rekuperatorów są ogólnodostępne na stronie Instytutu.

https://passivehouse.com/

W Polsce partnerską instytucją jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku, który jako jedyny posiada akredytację PHI.

http://www.pibp.pl/

Certyfikacja komponentów oznacza innymi słowy wysoką jakość danego produktu.  Wyroby takie mogą być użyte w budynkach pasywnych bez obaw o ich trwałość i parametry energetyczne. Warto podkreślić, że projektanci i architekci bardzo chętnie sięgają po certyfikowane komponenty, gdyż  zbędne stają się konieczne żmudne obliczenia ich parametrów.  Stosowny certyfikat potwierdza, że dany produkt nadaje się do zastosowania w budynku pasywnym, a tym samym może śmiało konkurować na prężnie rozwijającym się rynku komponentów pasywnych. Warto podkreślić, że budowa budynku pasywnego nie jest możliwa bez zastosowania odpowiednich okien czy urządzeń  składających się na komfortowy system wentylacyjny z odzyskiem ciepła. Komponenty, które nie posiadają stosownych certyfikatów nie są zazwyczaj wykorzystywane w budynkach pasywnych.

Certyfikowany przez PHI produkt jest jednocześnie gwarancją rzetelności wykonania i utrzymania wysokich parametrów pracy urządzeń, które są szeroko stosowane w budynkach nie tylko pasywnych, ale również energooszczędnych, wszędzie tam, gdzie uwagę skupiamy na efektywności energetycznej przy zachowaniu możliwie najniższych kosztów utrzymania. Certyfikacja ta równocześnie umożliwia porównanie dwóch lub więcej urządzeń o podobnych parametrach wskazanych przez producentów, którzy często wskazują wysokie parametry uzyskiwane przez urządzenia, lecz przy różnych danych wejściowych, które bardzo rzadko mają odzwierciedlenie przy rzeczywistej pracy urządzenia, lub w ogóle nie zawierają takich informacji w kartach technicznych.

Comments are closed.