Wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej wykorzystuje ciepło powietrza wywiewanego do ogrzewania powietrza nawiewanego do budynku zimą. Jeżeli temperatura powietrza nawiewanego (powietrza wdmuchiwanego do pomieszczenia) jest za wymiennikiem odzysku ciepła niższa niż żądana temperatura powietrza nawiewanego, powietrze nawiewane może zostać podgrzane za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub nagrzewnicy wodnej.
Właściwa temperatura powietrza nawiewanego do mieszkania zależy od osobistych preferencji. Wskazane jest, aby temperatura nawiewanego powietrza była jak najniższa, bez nieprzyjemnych przeciągów. Gwarantuje to, że regulacja cieplna budynku działa poprawnie również wtedy, gdy m.in. słońce lub kominek dostarczają ciepło do budynku. Na przeciągi może również wpływać kierunek wypływu powietrza z zaworów, okien lub systemu grzewczego.
Nie zaleca się ustawiania temperatury powietrza nawiewanego na wyższą niż temperatura w pomieszczeniu, ponieważ nie stosuje się jednostki wentylacyjnej do ogrzewania mieszkania. Jeśli temperatura powietrza nawiewanego zostanie zwiększona z 16°C do 22°C, energia użyta do dogrzania zostanie zwiększona. Energia ta jest jednak wyłączona z zużycia energii grzewczej budynku.
Jeżeli powietrze wypływające z anemostatu jest nieprzyjemnie zimne (nawet biorąc pod uwagę, że poruszające się powietrze wychodzące z zaworu zawsze jest zimne dla naszej skóry, gdy jego temperatura jest niższa niż 37°C), warto zmierzyć temperaturę powietrza wpływającego do kanału na urządzeniu i powietrze wychodzące z anemostatu. Jeżeli powietrze ochłodzi się o kilka stopni w kanale, to znaczy, że izolacja kanału jest niewystarczająca.
Nowe i bardzo wydajne wymienniki z przepływem przeciwprądowo-krzyżowym mogą podgrzewać powietrze nawiewane do temperatury ponad +17°C prawie przez cały rok. W takim przypadku dogrzewanie powietrza nawiewanego zwykle nie jest potrzebne. Centrale wentylacyjne Vallox, które mają wysoki wskaźnik sprawności, mają elektryczne dogrzewanie końcowe.
Jeżeli kanały zostały zainstalowane po ciepłej stronie paroizolacji, np. w obudowach przysufitowych, powietrze nawiewane jest ogrzewane w kanałach przez „darmową energię ciepła traconego podczas wznoszenia się powietrza”. Zwłaszcza w energooszczędnych budynkach wielokondygnacyjnych często problemem jest nadmiar ciepła. Sytuacji nie powinno pogarszać zbytnie podwyższenie temperatury powietrza nawiewanego. W większości sytuacji wystarczy 16-18°C.
Źle ocieplone kanały zainstalowane na poddaszu chłodzą powietrze nawiewane, obniżają sprawność odzysku ciepła oraz zwiększają energochłonność dogrzewania.